Na czym polega leasing zwrotny?

image

Leasing zwrotny polega na tym, że przedsiębiorca bierze w leasing zwrotny np. swoją naczepę od firmy leasingowej. Dzięki temu "zamrożone" pieniądze mogą być wykorzystane na przyszłe inwestycje. W przeciwieństwie do innych rodzajów leasingu użytkownikiem przedmiotu pozostaje przedsiębiorca, a firma leasingowa staje się właścicielem.

Podatek i amortyzacja w leasingu zwrotnym

Leasing zwrotny może mieć formę leasingu finansowego lub operacyjnego.

W przypadku, gdy leasing jest leasingiem operacyjnym, to leasingodawca amortyzuje środek trwały. Opłaty leasingowe podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
W umowie finansowej przedmiot jest częścią majątku leasingobiorcy i amortyzacja może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodu. Podatek VAT jest płacony tylko raz, w momencie podpisania umowy.

Dlaczego warto z niego skorzystać?

Ten rodzaj finansowania jest popularny wśród firm, które chcą zwiększyć swój kapitał obrotowy.

Możliwość szybkiego odzyskania zainwestowanego kapitału to pierwsza korzyść. Przedsiębiorca nie musi pożyczać pieniędzy lub brać kredytu hipotecznego, aby sfinansować inwestycje lub pokryć bieżące wydatki biznesowe.

Drugą korzyścią jest ciągłość działania. Przedmiot umowy leasingu pozostaje na terenie przedsiębiorstwa, więc ryzyko przerwania działalności firmy jest niewielkie. Przekłada się to na utrzymanie stabilności i uniknięcie strat związanych z przestojami.

Po trzecie, przedmiot może zostać ponownie włączony do majątku firmy. W przypadku leasingu finansowego zwrotnego leasingobiorca staje się właścicielem przedmiotu automatycznie po dokonaniu ostatniej płatności. Dzięki temu przedsiębiorca ma swobodę decydowania, co chce zrobić z przedmiotem po okresie finansowania.

Kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Leasing zwrotny to świetna opcja dla każdego przedsiębiorcy, który chce sprzedać swoje środki trwałe firmie leasingowej. Należy jednak pamiętać, że środkiem trwałym nie musi być koniecznie samochód. Oczywiście w ofercie znajdują się również obiekty przemysłowe oraz biurowiec wykorzystywany w branży nieruchomości. Można w niej sprzedać maszyny, urządzenia, sprzęt komputerowy i innego rodzaju wyposażenie firmy. Dzięki temu, że przedsiębiorca po transakcji może nadal korzystać z tych środków trwałych, firma nie ponosi żadnych strat. Dlatego też przedsiębiorcy tak często wybierają leasing zwrotny.